گود مردانگی عزادار شهید محراب شد

در شب شهادت حضرت علی (ع) مراسم عزاداری در زورخانه علی بن ابیطالب (ع) برگزار می‌شود؛ این آیین سنتی مراسمی نمادین در فراق الگوی جوانمردی و آغاز شبهای قدراست.
بسیاری از پهلوانان از نوزدهم رمضان آماده شبهای قدر و عزاداری هنگامه شهادت مولای متقیان می‌ شوند.
گود زورخانه ها،عزادار شهید محراب می‌شود و دست‌هایی که در روزهای عادی تمرین پهلوانی می‌کردند ، بر روی دیدگان پهلوانان به غم می‌نشیند.
در این شب ها اشک‌ها را مهاری نیست. امامی از دست رفته؛ الگوی جوانمردی و کسی که پیامبر او را نزدیک‌ترین به خود نامید.
در این شبها زنگ مرشد نوای غمی به وسعت تاریخ دارد . فرقی که شکافته، فرق تاریخ و قلب مسلمانان بوده.
زنگ مرشد به صدا در آمده و نوای غم‌انگیزی نواخته می‌شود.
پهلوانان سر فرود آورده و یا علی می‌گویند. پا در گود می‌گذارند و اینبار نه برای تمرین و ورزیدگی بلکه برای امام خود در دایره جوانمردی دست به دست هم در کنار هم و در یک سطح ایستاده‌اند.
چشم‌ها از غمی حکایت دارد که تا اعماق جان نفوذ کرده و تا آزادی هست و تا جوانمردی هست، دل به درد خواهد آورد.
کجایند کودکان یتیم که شب‌ها منتظر امداد غیبی و دست مهربان خدا بودند. شاید بی‌خبر از اینکه پدر با فرق شکافته در محراب افتاده است و دنیا را عزادار خودکرده است.
زورخانه ای ها معتقد اند، زورخانه و ورزش‌های پهلوانی بی مرشد و بدون تمسک به الگویی وارسته دلنشین نیست و پهلوانی به مدد گیری و جوانمردی است، نه زور بازو … و هیچ پهلوانی نمی‌تواند ادعا کند که لحظه‌ای از یاد علی (ع) غافل است.
و اما شبهای قدر«به روایتی امشب قرآن نازل می‌شود». پهلوانان در شب قدر و شهادت حضرت علی در زورخانه جمع شده و برای مولای خود عزاداری می کنند و نذری می پزند ،مداحی، دعا و صلوات به همت ورزشکاران انجام می شود.
در مراسمات عزاداری نذری هایی که پخته شده و در بین مهمانان و نیازمندان توزیع می‌شود. ورزش‌های پهلوانی تمرین جوانمردی، ایستادگی و دفاع از مظلوم است و همه‌ساله پهلوانان در ایام شهادت امام علی (ع) در سوگ امام خود می‌نشینند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

ورزشی

<script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script> <script>eRasaneh_Trustseal(86051, false);</script>