محمود مقامی : زنده یاد کریمی تنها حامی ورزش باستانی بود

بازیگر سینما و تلویزیون کشور پیوند هنر و ورزش زورخانه ای را پیوندی ناگسستنی دانست و افزود : رسانه ها و دست اندرکاران هنر باید به ورزش ملی و مذهبی کشورشان بیشتر توجه کنند.
محمود مقامی در گفت و گو با خبرنگار رخصت پهلوان آنلاین به رابطه تنگاتنگ هنرمندان با ورزش اشاره کرد و از ورزش زورخانه ای به عنوان رشته ای که با هنر ارتباط دارد، نام برد.
او که در جشن اختتامیه عروس آسمان حضور یافته بود از عزت الله کریمی به عنوان تنها حامی و از ورزش باستانی به عنوان ورزشی اثر گذار نام برد .
بازیگر سینما و تلویزیون با بیان اینکه آبا و اجداد ما برای حفظ و اعتلای این ورزش نگرشی هوشمندانه داشته اند ،گفت : این ورزش از ابعاد مختلف ورزشکارانش را مورد تعلیم قرار می دهد .
او توضیح داد: نحوه حضور در زورخانه و معماری خاص در ورودی ، احترام به پیشکسوت ،حضور در گود برای پرداختن به ورزش ، نحوه حضور در سردم ،چگونگی انجام حرکات ورزشی ، ارتباطات اجتماعی همگی بیانگر روش صحیح انسان سازی است .

محمود مقامی ، حسن رضایی و سعید کریمی سردبیر رخصت پهلوان

مقامی گفت : ادبیات ،موسیقی ،شعر حرکات ورزشی متنسب با ضرب ، کلماتی که بین ورزشکاران متداول است روابط اجتماعی و تعامل میان جامعه ورزش همگی از پیش تبیین شده و سینه به سینه به نسلهای بعدی منتقل شده است .
او در ادامه سخنانش به پیوند هنرمندان با ورزش پرداخت و با بیان این موضوع که هنرمندان ورزشکار در انجام فعالیتهای هنری خود موفق بوده اند تاریخچه ای از هنرمندان ورزشکار را بیان کرد.
او گفت : محمد علی فردین کشتی گیری بود که با گردن آویز نقره مسابقات المپیک به عرصه هنرآمد و بخشی مهم از تاریخ سینمای ایران را به نام خود ثبت کرد و توانست در قلب مردم جای پیداکند .
جمشید هاشم پور نیز یکی از هنرمندانی بود که با ورزش زندگی خود را عجین کرده بود و در برهه ای سینمای ایران را تحت تاثیر بازی خود قرار داده بود.
رضا صفایی پور باستانی کاری که همچنان در هنر و زورخانه نامدار است و در هر دو بخش از او به نیکی یاد می کنند و این نیک نامی می تواند حاصل آموزه های ورزش زورخانه ای و فضای هنر باشد .
این بازیگر خوشنام کشورمان با تاکید براین موضوع که باید تلاش کنیم تمام اعضای یک خانواده به ورزش بپردازند گفت: این موضوع در خصوص ورزش زورخانه ای موجودیت دیگری می یابد و در واقع به جهت ایرانی بودن این ورزش باید تلاش شود که پسران خانواده با ورزش آبا و اجدادی شان آشنا شوند.
او تصریح کرد : این ورزش علاوه براینکه زمینه سلامتی جوانان کشورمان را مهیا می کند به دلیل آیین های تربیتی آن می تواند در جامعه اثر گذار باشد .
مقامی در ادامه از جامعه هنری خواست تا بیشتر به آنچه که با ریشه های ملی کشورمان مرتبط است، روی آورند تا نسلهای جوان ما ،کمتر با فرهنگ بیگانه پیوند بخورند.
او در پایان مجددا به نام عزت الله کریمی اشاره کرد و گفت : از دوستان بسیار خوب من بود و هنوز رفتنش را باور ندارم . خداوند به فرزندانش عزت بدهد تا چراغ نشریه اش را روشن نگه دارند.
سعید کریمی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

ورزشی

<script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script> <script>eRasaneh_Trustseal(86051, false);</script>