تاکید وزیر بر ترویج ورزش زورخانه‌ای در جهان

سید حمید سجادی در آغاز مراسم گلریزان، از شهردار منطقه ۵ به دلیل میزبانی از این مراسم و نیز قرار دادن زورخانه جوانمردان شهدای کن در اختیار فدراسیون زورخانه‌ای، تشکر کرد.
وی ضمن تقدیر و تشکر از سایر حضار در مراسم گفت: این‌جا مجلس افتادگی، تواضع، از خودگذشتگی و دگرخواهی در پرتو خداست. انتظار داریم بعد از سپری شدن ماه روزه‌داری، روحیه‌مان برای تلاش و خدمت آماده شود. امیدوارم بتوانیم فرهنگ گلریزان را ترویج کنیم. یکی از آرزوهایم معرفی ورزش زورخانه‌ای به تمام دنیاست؛ رشته‌ای که ملی و اصیل ایرانی است. واقعیت این است که این رشته نیاز به احیا دارد و نگاه خیلی‌ها به این رشته باید عوض شود.
وزیر ورزش تاکید کرد: این رشته می‌تواند اسباب بزرگی بسیاری از اتفاقات اخلاقی را در جامعه فراهم کند. جامعه امروز ما نیازمند ترویج فرهنگ دست‌گیری، از خودگذشتگی، ایثار است و زورخانه‌ها می‌توانند احیاگر فرهنگ دست‌گیری و توجه به نیازمندان باشند. امیدوارم همه بتوانیم در سایه پراهتزار پرچم پرافتخار کشورمان، با کمک هم این رشته را به جهان معرفی کنیم و از طریق این رشته کار خیر انجام دهیم. امیدوارم چراغ زورخانه‌های ما همیشه روشن باشد.

سجادی با اشاره به این که همه ما ایرانیان با فرهنگ زورخانه و ورزش باستانی آشنا هستیم، افزود: خدا را شاکریم که این رشته ورزشی با ارزش‌های دین مبین اسلام آمیخته شده است. ورزش باستانی مختص تشیع است چراکه گود زورخانه متعلق به امیرالمومنین(ع) است. فرهنگ مردانگی، گذشت و دست‌گیری و همه اتفاقاتی که امروز در جامعه از یک شهروند توقع داریم، همان فرهنگ سازمانی است که در کتاب‌های امروز از آن به عنوان فرهنگ سازمانی شهروندی یاد می‌شود و تمام این فرهنگ سازمانی در فرهنگ زورخانه‌ای تمرین و مرور می‌شود. هر یک از اسباب زورخانه، فلسفه خود را دارد. یکی از فسلفه‌های این رشته ترویج فتوت است. در جامعه‌ای که فتوت ترویج داشته، جرم، جنایت و بزه اجتماعی کم خواهد شد. امیدوارم ما هم بتوانیم با احیای این رشته مروج پهلوانی، مردانگی و فتوت باشیم.

وزیر ورزش درخصوص برگزاری مراسم گلریزان نیز گفت: به ابتکار فدراسیون ملی ورزش‌های زورخانه‌ای و باستانی و همکاری سایر همکاران و دستگاه‌ها از جمله شهرداری تهران، سازمان امور زندان‌ها، کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان، اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، با محوریت فدراسیون ورزش‌های باستانی و همکاری باران‌چشمه (رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای)، مراسم گلریزان برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد برگزار شد. امیدوارم با توجه به استقبالی که از این مراسم و کمک‌های انجام شده، این افراد هرچه زودتر به جمع خانواده برگردند.

سجادی با تاکید بر این که از زمان کودکی با رشته ورزش زورخانه‌ای آشنایی داشته، گفت: امروز برای اولین بار عنوان کردم که قبل از دوومیدانی و فوتبال، اولین رشته‌ ورزشی که از کودکی شروع کردم، ورزش زورخانه‌ای بود و شنای پیچ من عالی بود. امیدوارم روزی برسد که این رشته در کشورهایی که زمینه‌های لازم را دارند، ترویج پیدا کند. طبق آمار فدراسیون جهانی زورخانه‌ای، ۸۵ کشور عضو فدراسیون جهانی هستند و انتظار داریم که بهتر از گذشته این رشته ترویج یابد. مقام معظم رهبری سال‌ها پیش دستور دادند که این رشته فراملی به تمام دنیا معرفی شود و امیدوارم این امر، هرچه زودتر محقق شود.

نسا امین دار تبریزی
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورزشی

<script src="https://trustseal.e-rasaneh.ir/trustseal.js"></script> <script>eRasaneh_Trustseal(86051, false);</script>